Konference Bezpečné kulturní dědictví

Evropské kulturní dědictví v ohrožení: V Krakově se řešila obrana proti válce, krizím i živlům

Hybridní hrozby, války, přírodní katastrofy i nelegální obchod s kulturními artefakty a terorismus. Evropské kulturní dědictví čelí stále složitějším výzvám. O český pohled na tuto problematiku se na mezinárodním fóru v Krakově podělil i Pavel Jirásek, prezident Českého komitétu Modrého Štítu (Czech Blue Shield Committee) a odborník na ochranu kulturní a kritické infrastruktury ve společnosti Trade FIDES.

Ve dnech 3.–4. dubna 2025 se v polském Krakově uskutečnilo mezinárodní fórum „Bezpečné kulturní dědictví – výzvy pro Evropu v době války a krize“, organizované v rámci polského předsednictví v Radě EU. Dvoudenní akce jasně poukázala na nutnost posílit ochranu evropských památek a sbírek před čím dál složitějšími hrozbami.

Vedle delegace zástupců Evropské komise, kterou vedla Anna Battistutta z Generálního ředitelství pro civilní ochranu a operace humanitární pomoci (DG ECHO), se konference zúčastnili například polská ministryně kultury a národního dědictví Hanna Wróblewska nebo velitel polského Národního hasičského záchranného sboru Wojciech Kruczek. V pěti odborných panelech experti a expertky z dvaceti sedmi evropských zemí diskutovali nad různými tématy od zásad vedení informační války a ozbrojených konfliktů právní ochrany přes mechanismy spolupráce evropských institucí až po projekty a programy na ochranu kulturního dědictví v kontextu krizí a válek.

Český příspěvek na mezinárodním panelu: zkušenosti s DPPC i realita hybridní války

Na druhém panelu odborníků vystoupil Pavel Jirásek, prezident Českého komitétu Modrý štít (Czech Blue Shield Committee), který v současnosti působí ve společnosti Trade FIDES, kde se zaměřuje na projekty spojené s ochranou kulturního dědictví a kritické infrastruktury. Diskuzi vedla Paulina Florjaniowicz, ředitelka polského Národního institutu, a účastnily se jí také Petra Havu, ředitelka Finské asociace muzeí, Maria Smorzhevskihh-Smirnova, ředitelka muzea v estonské Narvě, a Dagnija Baltina, ředitelka Lotyšské národní knihovny. Společně poukázali na specifika ochrany kulturního dědictví v zemích východní části EU.

Pavel Jirásek zaměřil svůj příspěvek na příčiny a přínosy budování sítě policejních dohledových a poplachových přijímacích center (DPPC) v ČR pro ochranu objektů státního zájmu. Foto: Paweł Mazur.

 „Zatímco v některých částech Evropy se o hybridní válce mluví jako o potenciální hrozbě, u nás ji vnímáme jako každodenní realitu. Ve všech příspěvcích zaznělo, co konkrétně znamená ruská hrozba nejen pro kulturní dědictví evropských zemí, ale hlavně pro evropskou civilizaci a její hodnoty. I proto bylo důležité ukázat, jak jsme v Česku přistoupili například k budování sítě policejních DPPC, tedy dohledových a poplachových přijímacích center, pro ochranu objektů státního zájmu,“ uvedl Jirásek. Ve svém příspěvku shrnul nejen historický vývoj ochrany kulturních památek v České republice, ale i současné strategie, které mohou inspirovat další evropské země.

Kulturní dědictví jako součást evropské identity

V diskuzích opakovaně zaznělo, že ochranu kulturního dědictví nelze řešit izolovaně. Vyžaduje intenzivní spolupráci specializovaných institucí i vyšší angažovanost vládních orgánů členských států EU.

„Kulturní dědictví je nejen symbolem, ale i nositelem evropské identity. Jeho ochrana je důležitým podnětem pro udržení nadnárodního dialogu a evropské soudržnosti i v turbulentních časech,“ shrnul Jirásek.

Evropské expertky a český expert ve druhém panelu společně poukázali na specifika, která v oblasti ochrany kulturního dědictví přináší geografická a bezpečnostní poloha zemí východní Evropy. Foto: Paweł Mazur

Praktické ukázky i kulturní inspirace

Součástí programu konference byly také praktické exkurze – na královský hrad Wawel, do Muzea Czartoryských a do Mariánského kostela na hlavním náměstí Krakova. Účastníci zde mohli vidět ukázky zabezpečení a evakuace významných uměleckých předmětů z expozic a interiérů.

Součástí programu konference byly také praktické exkurze. Foto: Paweł Mazur

„Krakov je kulturní poklad a rozhodně ho doporučuji k návštěvě. Příjemná atmosféra, elegantní a nádherné historické centrum, výborná polská i mezinárodní kuchyně a úžasné muzejní sbírky – to je dnešní Krakov. Na prohlídku Wawelu, pokud ji chcete absolvovat celou, doporučují tak půl dne. Pokud zajdete do Muzea Czartoriských, uvidíte Leonardovu Dámu s hranostajem i spoustu dalších děl – Rembranta, Cranacha i sbírky ze starého Egypta. Mariánský kostel je branou pro povznesení ducha přímo na hlavním náměstí,“ dodal Jirásek.

Ing. Pavel Jirásek

Prezident Českého komitétu Modrého Štítu (Czech Blue Shield Committee)
Oblastní ředitel Trade FIDES

Pavel Jirásek vystudoval České vysoké učení technické a dále pokračoval ve studiu v Norsku. V rámci svého profesního rozvoje absolvoval odborné stáže a pobyty v Nizozemsku, USA, Kanadě a Velké Británii, kde se zaměřoval na ochranu kulturního dědictví v kontextu bezpečnostních a krizových hrozeb.

Od roku 1991 působí v oblasti bezpečnosti, ochrany kulturních statků a projektového řízení. Pracoval ve státní správě, zejména na Ministerstvu kultury, kde se podílel na tvorbě programů podpory v oblasti památkové péče. Výzkumnou činnost rozvíjel mimo jiné v Akademii věd ČR, Národním památkovém ústavu, Technickém muzeu v Brně nebo Národním muzeu.

Významnou část profesní dráhy strávil v Norsku, kde se zabýval požární ochranou unikátních roubených kostelů a přípravou i realizací česko-norských projektů financovaných z Norských fondů a fondů EHP, zaměřených na zabezpečení památek a muzejních sbírek.

Pavel Jirásek dlouhodobě spolupracuje s mezinárodními organizacemi jako UNESCO, Rada Evropy, Evropská komise a Mezinárodní rada muzeí ICOM, jejímuž Mezinárodnímu výboru pro bezpečnost muzeí v letech 2001–2007 předsedal. Je aktivním členem Mezinárodní rady muzeí ICOM a prezidentem Českého komitétu Modrého štítu (Czech Blue Shield Committee). Pravidelně publikuje a přednáší doma i v zahraničí.

V současnosti působí také ve společnosti Trade FIDES, a.s., kde se věnuje projektům v oblasti kultury a kritické infrastruktury. Jako konzultant se věnuje projektovému řízení, administrativnímu zajištění a návrhu bezpečnostních opatření.

Dáma s hranostajem od Leonarda da Vinci. Foto: Pavel Jirásek.

Oltář v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Pavel Jirásek.

Královský hrad Wawel. Foto: Pavel Jirásek.